HLAVNÉ METODIKY A KONCEPTY

Mobirise

Dynamická neuromuskulárna stabilizácia 

je diagnostický a terapeutický koncept. Zakladateľom je český fyzioterapeut prof. Pavel Kolář. Z názvu vyplýva, že sa jedná o metódu určitého zabezpečenia či spevnenia v dynamike, čiže v pohybe, a to na základe riadenia nervovej sústavy. Je to metóda, ktorá nelieči primárne pohybový aparát. Lieči jeho riadiace centrum, teda mozog a jeho pohybové programy. Ak sú tieto v poriadku, tak i telo bude pracovať správne bez zbytočného preťažovania a vzniku predčasných degeneratívnych zmien.

Cvičenie odvodzujeme zo základných lokomočných polôh posturálneho vývoja-vývoj držania tela a vertikalizačný proces u detí od narodenia. Využíva sa na diagnostiku pohybu, športovej techniky, správnej aktivity svalov, ovplyvňovanie zlých pohybových návykov a ich následné prebudovanie na ekonomický a zdravý pohyb.  

Mobirise

Mäkké a mobilizačné techniky

ošetrenie funkčných zmien v mäkkých tkanivách (v koži, podkoží, fasciách, šľachách, svaloch…), ošetrenie jaziev, uvoľnenie kĺbových blokád pasívnou ( Lewit) a aktívnou (Mulligan) mobilizáciou

Mobirise

Metodika Ľ. Mojžišovej

je diagnosticko-liečebná metóda, ktorá sa najčastejšie spája s liečbou funkčnej ženskej i mužskej sterility a ako podporná liečba pri umelom oplodnení.

Terapia je založená na reflexnom ovplyvnení nervového aparátu panvového dna použitím pohybovej liečby pre bedrovú chrbticu, krížovú kosť, panvu, kostrč a svaly, ktoré ovplyvňujú ich vzájomnú polohu. K ovplyvneniu ženských pohlavných orgánov tak dochádza cestou vegetatívneho nervového systému. Zlepší sa cievne zásobenia a skvalitní svalové a spojivové tkanivo.

Tato metóda nachádza svoje uplatnenie tiež pri riešení bolestí chrbtice, hrudného koša, panvy, iných gynekologických porúch, urologických problémoch, bolestiach hlavy, iné.. 

Mobirise

Manuálna lymfodrenáž

veľmi jemná a pomalá hmatová technika zameraná na lymfatický systém kože a podkožia- tzv. povrchový miazgový systém (v končatinách transportuje 80% lymfy). Posilňuje jeho vstrebávaciu a transportnú funkciu podporou lymfomotoriky a kontrakčných schopností lymfatických ciev. Ide o odlišnú techniku oproti klasickej masáži, ktorá rieši inú problematiku a je zameraná na ovplyvnenie hlbšie uložených štruktúr (svalov, šliach a fascií).

Je vykonávaná na „sucho“ bez použitia masážnych emulzií, olejov a uskutočňuje sa prevažne krúživými a vlnovými pohybmi v príjemnom rytme.

Dá sa kombinovať s korekciami pohybového aparátu, s mäkkými technikami a dobre sa osvedčilo aj následné tejpovanie kineziologickým tejpom , ktoré môže ešte viac podporiť liečebný efekt problémového miesta. 

Mobirise

INDIKÁCIE

 zmiernenie opuchu rôzneho pôvodu (po úrazoch, po operáciách, po imobilizácii, v tehotenstve od 2.trimestru až do pôrodu, pri reumatických ochoreniach, pri sedavom zamestnaní,…
 bolestivé stavy
 vrodené a získané poškodenie lymfatického systému (primárny a sekundárny lymfedém)
 pred chirurgickými, ortopedickými, plastickými, gynekologickými, stomatologickými a ORL operáciami (ako prevencia následných pooperačných opuchov)
 pooperačné stavy (proti opuchom a na podporu hojenia jazvy)
 diabetologická neuropatia, angiopatia
 pre zvýšenie imunity a regenerácie organizmu
 podpora metabolizmu a jeho zrýchlenie
 úprava žilnej nedostatočnosti a prevencia opuchov a kŕčových žíl
 poruchy menštruačného cyklu, predmenštruačný syndróm, nedostatočná alebo silná menštruácia
 u kojacich žien pre podporu laktácie
 u športovcov pre únavu dolných končatín a statickej záťaže
 pred mobilizáciou rebier
 na zmiernenie únavy dolných končatín vplyvom dlhého sedenia
 na zmiernenie migrenóznych stavov a bolestí hlavy
 pre podporu detoxikácie organizmu
 liečba jaziev, vredy predkolenia
 bakteriálne infekcie kože
 zaliečené kožné ochorenia 

Mobirise

Kineziotaping

využívaný k zlepšeniu účinku fyzioterapie a pomáha efekt terapie predĺžiť. Metóda pri ktorej sa kineziotejp-pružná náplasť lepí na kožu-nad kĺby, svaly a šľachy.
Pomôže odľahčiť poranenú oblasť, zkorigovať postavenie kĺbov či nastimulovať sval k lepšiemu zapojovaniu do pohybu. Taktiež podporuje činnosť lymfatického systému, tým redukuje opuchy a zápalové procesy. 

Mobirise

Senzomotorika

využíva balančné cviky vykonávané v rôznych polohách a na rôznych balančných pomôckach. Počas cvičenia sa aktivuje propriocepcia (hlboká citlivosť) a veľmi pozitívne ovplyvňuje svalové napätie medzi jednotlivými segmentami pohybového aparátu.
Senzomotorická stimulácia pomáha podvedome zapojiť do pohybu tie svaly, ktoré sú vôľou ťažko ovplyvniteľné a ich aktivitu tým zautomatizovať.

© Copyright 2020 Fyziomed - Všetky práva vyhradené

Created with Mobirise free site theme